Cały ten minimalizm

Stonowane kolory, proste bryły, naturalne i jasne materiały – tego szukają minimaliści wśród współczesnych projektów architektonicznych. Nie dla nich bogate zdobienia, urozmaicone konstrukcje i paleta barw wydająca się nie mieć ograniczeń.

Minimalizm jest traktowany jako narzędzie, które ułatwia życie. Dlaczego? Przestajemy się otaczać zbędnymi przedmiotami, nie ma wokół nas poczucia chaosu, nie gromadzimy wszystkiego w piętrzące się stosy. Dla niektórych minimalizm to porządki w szafie czy w domowej biblioteczce, spójrzmy jednak szerzej – na projekt domu, i to zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Jak powinien wyglądać, by wpisywać się w minimalistyczne trendy?

Bliżej natury

Zacznijmy od bryły. Musi być prosta, bez zbędnych zdobień, na bazie klasycznego prostokąta. Jak prosta bryła, to i prosty dach – dwu- lub czterospadowy. Jeśli chodzi o elewację, to najlepiej sprawdzi się jasna, w naturalnych kolorach, jak beże, szarości i brązy. Do tego duże przeszklenia, dzięki którym do domu wpada więcej światła, więc tym samym przestrzenie są jasne, a do tego przytulne. Poza tym duże okna sprawiają, że od ogrodu dzieli nas zaledwie krok, mamy więc taką swoistą więź z naturą. Zieleń za oknem zdecydowanie pozytywnie wpływa na samopoczucie. A może pergola? Efektownie zadaszony taras znajdziecie np. w projekcie Medulin A pracowni Słoneczne Domy: http://www.slonecznedomy.pl/projekty/medulin-a.

Uporządkowana przestrzeń

Co oznacza minimalizm we wnętrzach? Przede wszystkim otwarte przestrzenie, w których będzie się mogła w komfortowych warunkach spotkać cała rodzina. To dlatego w minimalistycznych projektach jest miejsce na strefę dzienną o sporej powierzchni, jak np. tutaj: http://www.slonecznedomy.pl/projekty/brela-a. Dobrze mieć po prostu takie bijące serce domu. Mniej ścian i mniej drzwi oznacza większą otwartość, budowanie harmonii, ale także po prostu oszczędność. W końcu minimalizm dotyczy również kosztów. Decydowanie się na mniej urozmaicone bryły i projekty zgodne z duchem minimalistycznym oznacza najczęściej domy tanie w budowie. Idealne połączanie przyjemnego z pożytecznym. Na koniec jeszcze jedna propozycja Słonecznych Domów, która może zainteresować miłośników takiego trendu: http://www.slonecznedomy.pl/projekty/zadar-a.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.