Dachy bez okapu

Takie rozwiązanie stwarza nowe możliwości architektoniczne, to dlatego robi się coraz bardziej popularne, choć wciąż jest rzadko spotykane. A przecież świetnie się prezentuje i do tego pozwala na zaoszczędzeniu czasu w czasie robót.

Minimalizm. Trend ostatnio tak modny, że można go zauważyć również w budownictwie. Dzięki prostocie projektu dom może się bowiem wyróżniać spośród innych. A że większość domów ma dachy z okapami, rezygnacja z tego elementu uczyni nasz dom bardziej zauważalnym, a jednocześnie eleganckim.

Prosta bryła

Brak okapów robi się coraz bardziej popularny w budynkach przemysłowych, nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Decyzję o tym, czy z niego rezygnujemy, najlepiej podjąć na etapie prac projektowych. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim energooszczędność. Budowa zwartej bryły bez dodatkowych elementów architektonicznych jest z reguły prostsza i szybsza, co ma często przełożenie na niższe koszty. Do tego w wypadku takich dachów ogranicza się ryzyko nieszczelności – oczywiście przy założeniu, że został wykonany odpowiedni system orynnowania, a izolacja jest optymalna. Dzięki temu, że nie ma okapu, zwiększa się też przestrzeń, przez którą wpada do domu światło. Można też zamontować okna kolankowe, które doświetlają pomieszczenia na poddaszu. Takie projekty sprawdzą się w gęstej zabudowie – gdy dom sąsiaduje z innym budynkiem lub jest otoczony przez wysokie drzewa. Nowoczesnym i charakterystycznym akcentem może tu być np. płaska dachówka.

Klasyka czy stodoła?

Projekty domów z dachami bez okapu są nazywane „nowoczesnymi stodołami”. Co może przemawiać za tym, by jednak pozostać wiernym tradycyjnemu budownictwu? Kwestia doświetlenia pomieszczeń. Może się bowiem okazać, że niektóre z pokojów w sezonie letnim będą narażone na przegrzanie. Bez rolet czy żaluzji ani rusz. Być może konieczne okaże się również zadaszenie tarasu, tak by można było z niego korzystać nie tylko w słoneczne dni. Minusem jest też to, że z racji na to, że wciąż jest więcej zwolenników klasycznej zabudowy, wybór projektów jest tu ograniczony. Ale jest nadzieja, że minimalistyczny trend zaburzy nieco te proporcje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.