Etapy budowy domu

Od startu do finiszu jest czasem daleka droga. Budowanie domu nie musi jednak wcale być procesem długim i kłopotliwym. Wystarczy dobrze się przygotować do tego „biegu”.

Warto w tym celu poznać poszczególne etapy budowy i przede wszystkim – rozpisać jej dokładny harmonogram. Pozwoli to uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń i oczywiście da szansę na właściwe rozplanowanie robót. Chaos odbije się z pewnością na kosztach, może też wpłynąć na niższą jakość wykonanych prac. Dobry plan jest tutaj kluczem do sukcesu.

Przelane na papier

Nie obędzie się bez wizyty w urzędzie. To tam jest interesujący nas plan zagospodarowania przestrzennego, tam też można uzyskać pozwolenie na budowę. Trzeba w tym celu dopełnić kilku formalności, do wniosku trzeba bowiem załączyć:

  • mapę sytuacyjno-wysokościową,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • warunki techniczne dostawy mediów,
  • dokumentację wynikającą z prawa miejscowego.

Dopiero gdy załatwimy te kwestie, będziemy mogli zacząć prace, w efekcie których powstanie ten wymarzony dom.

Więcej niż zero

Pierwszym etapem jest tzw. stan zero, który zaczyna się od ogrodzenia i zabezpieczenia terenu oraz wytyczenia budynku na działce. Później można już wykonywać wykopy pod fundamenty i zająć się izolacją chroniącą przed wilgocią. Konieczne jest tu także rozprowadzenie instalacji kanalizacyjnych. Oczywiście pieczę nad wszystkim cały czas ma uprawniony kierownik budowy. W drugim etapie budowy tworzona jest konstrukcja domu, czyli ściany nośne i działowe, kominy, schody, stropy i dach. Trzeba mieć na względzie to, że te roboty najlepiej zaczynać na wiosnę, a to dlatego, że większość z nich jest wykonywana na mokro. Szacuje się, że stan surowy otwarty to mniej więcej 45 proc. wydatków na całą inwestycję!

Zdążyć przed zimą

Stan surowy zamknięty to trzeci etap prac i wiąże się z wykonaniem całej stolarki okiennej i wstawieniem drzwi zewnętrznych. W zależności od projektu może też wtedy zostać zamontowana brama garażowa. Dlaczego prace lepiej skończyć przed rozpoczęciem sezonu zimowego? Ponieważ odpowiedni montaż okien zapewni zabezpieczenie przed negatywnym wpływem niskich temperatur i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Po stanie surowym zamkniętym przechodzimy do wykończenia budynku pod klucz, czyli przygotowania go do zamieszkania.

Ostatnia prosta

Na koniec pozostają pozostałe formalności i odbiory. Najpierw musimy zawiadomić o ukończeniu prac, dzięki temu uzyskamy pozwolenie na użytkowanie domu. Konieczne jest tu także skompletowanie całej dokumentacji. Musimy mieć też uzupełniony dziennik budowy. Niezbędne są także:

  • powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna,
  • świadectwo energetyczne (kopia),
  • dokumentacja odbioru przyłączy,
  • oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu prac zgodnie z projektem i z uwzględnieniem przepisów Prawa budowlanego.

Co ważne, ten etap ma zastosowanie tylko w przypadku inwestorów, którzy budowali nieruchomość tzw. systemem gospodarczym. Przy metodzie zleconej to firma załatwia wszelkie formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *