Gniazdka elektryczne w kuchni

„Serce domu”. Miejsce do gotowania, jedzenia, imprezowania, bycia ze sobą. Kuchnia tętni życiem przez większość dnia, nic więc dziwnego, że tak wielką wagę przykładamy do jej urządzenia. Odpowiednie rozplanowanie gniazdek elektrycznych może nam jej funkcjonalność znacznie podwyższyć.

Cenimy sobie wygodę i komfortowe rozwiązania. Co więc należy uwzględnić w kwestii gniazdek elektrycznych w kuchni? Po pierwsze, ich liczbę. Powinna ona odpowiadać liczbie urządzeń w tym pomieszczeniu, poza tymi podstawowymi, jak lodówka czy kuchenka. Po drugie, wysokość – tak by gniazdka były łatwo dostępne. Jeśli zamontujemy je nad szafkami stojącymi, będziemy mieć do nich świetny dostęp i będziemy mogli bez problemu korzystać z robota kuchennego czy ekspresu kuchennego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku urządzeń o większej mocy niewskazane jest korzystanie równocześnie z dwóch z nich podłączonych do jednego obwodu, a już z trzech wręcz zabronione.

Sprzęty duże i małe

Lodówka czy zmywarka wymagają gniazdka o mocy 230 V, które może być umieszczone pod zlewem, w szafce, ale najważniejsze – minimum 30 cm nad podłogą, dzięki czemu ochronimy je np. przed zalaniem. W przypadku płyty elektrycznej i piekarnika dobrym pomysłem może okazać się puszka podtynkowa, która stanowi też dodatkową ochronę przewodów. Jeśli mamy okap, to gniazdko do niego „schowajmy” np. za nim lub po prostu w szafce. Używanie mniejszych sprzętów, takich jak czajnik czy blender, to już kwestia indywidualna. U niektórych toster jest „na chodzie” codziennie, u innych raz na jakiś czas. Sami musimy więc zdecydować, w którym miejscu gniazdko jest nam naprawdę potrzebne i z których urządzeń będziemy najczęściej korzystać. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie listwy nad blatem. Dostępne są również tzw. gniazdka mobilne, których liczbę można zmieniać w zależności od potrzeb. W przypadku gniazdek w pobliżu zlewu należy pamiętać o tym, by zachować od niego minimum 60-centymetrową odległość.

Trójkąty i puszki

Urządzenia AGD., zaliczane do tych podstawowych, są fabrycznie przystosowane do zasilania, które jest pobierane z gniazda wtykowego. Natomiast kuchnie indukcyjne są podłączone na stałe do instalacji elektrycznej z połączeniem w puszce. Wyzwaniem jest zasilanie dużych sprzętów agd. Jeśli mają być zabudowane, gniazdka powinny się znaleźć na ścianie w sąsiadujących z nimi szafkach. Tutaj również należy pamiętać o właściwej odległości od podłogi, to mniej więcej 30-50 cm. A o czym trzeba zapomnieć w przypadku zmywarki czy lodówki? O przedłużaczu. Gniazdko musi być na tyle blisko, by umożliwiać podłączenie, i do tego musi być wyposażone w uziemienie. W przypadku kuchni ma jeszcze zastosowanie zasada tzw. trójkąta roboczego, który określa maksymalne odległości między trzema najważniejszymi urządzeniami w tym pomieszczeniu. Są to lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Dobrze, gdy ich lokalizacja wyznacza wierzchołki trójkąta ze zlewozmywakiem znajdującym się pośrodku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.