IP na gniazdku elektrycznym

Na urządzeniach elektrycznych znajdziecie oznaczenie IP, a po nim dwie cyfry. Czego ten tajemniczy kod dotyczy? Czas na krótki przewodnik.

IP to z angielskiego Ingress Protection, czyli stopień ochrony danego aparatu czy urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku gniazdek elektrycznych chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie przed dostaniem się do środka ciał stałych, a także wody. I o tym informują właśnie dwie cyfry, które sąsiadują ze skrótem „IP”.

Nie tylko gniazdka

Oznaczenie IP jest uniwersalnym kodem, może określać szczelność zarówno obudowy gniazdka, jak i np. lampy oświetleniowej. Spotkamy go więc na wielu sprzętach, dlatego warto wiedzieć, jak go rozszyfrować. Przyda się to przede wszystkim na etapie planowania – który sprzęt sprawdzi się lepiej na zewnątrz? Który jest mniej szczelny, więc lepiej nie wystawiać go na trudne warunki? Czy wyższa cyfra to lepiej czy gorzej? Ogólnie mówiąc, pierwsza cyfra to informacja na temat wrażliwości na ciała stałe, druga oznacza natomiast szczelność na wilgoć. Im trudniejsze warunki, czyli większa wymagania co do sprzętu, tym wyższa cyfra.

Jak się w tym odnaleźć?

Jeśli chodzi o gniazdka, to możemy wyróżnić te z oznaczeniem IP22, IP44 i IP56. Te pierwsze są przeznaczone do pomieszczeń takich jak pokoje i sypialnie, montuje się je również w biurach. Jeśli szukamy gniazdka do łazienki, kuchni czy przestrzeni, w której panuje duża wilgotność, to powinniśmy wybrać gniazdka z opisem IP 44, są to tzw. gniazdka bryzgoszczelne. Z kolei w garażu czy pomieszczeniu technicznym najlepiej sprawdzi się IP56. Gdy potrzebujemy mieć gniazdko również na zewnątrz, wtedy szukajmy modeli o stopniu ochrony IP67. Gniazdko, które jest montowane w skrzynce o takim właśnie stopniu ochrony, będzie zabezpieczone przed dostaniem się do środka nie tylko wody, lecz także wszelkiego rodzaju pyłów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.