Istotny element instalacji elektrycznej

Są wszędzie i nie wyobrażamy sobie, by mogło ich nie być. Mamy je w domu, w biurach, w środkach komunikacji miejskiej. Z ich wielkim udziałem oglądamy telewizję, robimy pranie i ładujemy telefony. Mowa oczywiście o gniazdkach elektrycznych, nieodzownym elemencie wyposażenia wnętrz. Jak się odnaleźć w coraz większym wyborze gniazdek elektrycznych, zwłaszcza że mają różne parametry i występują w wielu rodzajach, i to niezależnie od instalacji – podtynkowej i natynkowej?

Co kupują Polacy?

Przy wyborze gniazdka elektrycznego ważne jest uwzględnienie funkcji, jaką ma pełnić, a także rodzaj pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Trzeba więc uściślić, czy to ma być gniazdko antenowe, telefoniczne czy może np. do sieci komputerowej. W naszym kraju najpopularniejszy typ do instalacji elektrycznych jednofazowych to gniazdka typu E – mają dwa otwory na przewód fazowy i neutralny, pomiędzy którymi jest umieszczony bolec – uziemienie. Można je spotkać np. we Francji czy na Słowacji. Ten rodzaj wypiera popularne kiedyś gniazdka typu C, w których bolca nie ma. Obecnie drugim pod względem powodzenia typem jest F, tzw. schuko, spotykany np. w Niemczech czy Holandii. Tam występuje styk ochronny boczny, nie ma bolca, a połączenie przewodu ochronnego zapewniają sprężyste blaszki zlokalizowane w bocznych ściankach.

Nowości i trendy

W nowo wykonywanych instalacjach nie można montować kontaktów bez styków ochronnych. Na rynku pojawiają się co rusz nowe modele. Przykładem mogą być gniazda teleinformatyczne DATA, do których pasują tylko specjalne wtyczki. Z powodzeniem przyłączymy do nich np. komputer, problem pojawi się jednak przy przyłączaniu domowych sprzętów agd. Można już także kupić gniazdka elektryczne z portem USB, za pomocą których można ładować urządzenia mobilne. Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest stopień ochrony IP, obudowa gniazdka może bowiem mieć różną odporność na działanie środowiska – dostanie się do środka ciał stałych czy wody. Poza granicami naszego kraju typów gniazdek jest oczywiście wiele więcej, różnią się od siebie budową, a jeśli wymagane jest wyższe napięcie, mogą być nawet trójfazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.