Kolor elewacji a kolor dachu

Jak uzyskać najlepszy efekt w zakresie elewacji, która jest przecież wizytówką domu? Jak dobrać kolor, by całość prezentowała się świetnie? I dlaczego nie warto zdawać się na przypadek?

Przede wszystkim to, w jakim kolorze będą ściany, powinno pasować do stylu budynku. Wasz projekt jest bardziej klasyczny czy może w nowoczesnym designie, który rządzi się innymi prawami? A może jest bogaty w detale, takie jak wykusze i lukarny, w związku z czym lepiej będą się prezentowały stonowane kolory?

Synergia barw

Kolor dachu powinien współgrać z tym na ścianach. Trzeba tu pamiętać o tym, że:

  • odcień dachu zależy od materiału, faktury i kształtu, inny będzie w przypadku dachówki ceramicznej, a inny w przypadku tej bitumicznej,
  • czas zmienia kolor dachu, należy więc uwzględnić to, że może się na nim pojawić nalot o zielonkawym zabarwieniu,
  • ważne jest światło, które inaczej się odbija w zależności od wybranej faktury, przykładowo elewacja w jaskrawych odcieniach nie będzie się dobrze prezentować z bardzo błyszczącą blachodachówką.

Co istotne, nie tylko dach ma znaczenie przy decyzji o kolorach ścian. Trzeba też wziąć pod uwagę drzwi i stolarkę okienną, a nawet elementy zabudowy garażu, schody czy parapety.

Neutralna paleta

Zanim wybierzemy kolor elewacji, weźmy też pod uwagę, że te jasne mogą optycznie powiększyć budynek. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie pionowych akcentów, dzięki którym dom będzie wydawał się smuklejszy. Neutralne kolory elewacji są przede wszystkim uniwersalne, więc niezależnie od koloru dachu będą idealnie pasować. Poza tym są odpowiednie zarówno do tych tradycyjnych projektów, np. dworków, jak i tych nowoczesnych. Neutralność to w tym wypadku ponadczasowość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.