Malujemy ściany w domu – Rodzaje farb

Najpierw pojawia się myśl: „Musimy kupić farbę”. Potem idziecie do sklepu, stajecie przed półką i po pięciu minutach macie ochotę dać nogi za pas. Zgadzamy się, wybór jest ogromny. Pomożemy jednak pomóc w dokonaniu tego najlepszego. Tak by i zakupy były przyjemne, i wnętrze dobrze pomalowane.

Po pierwsze: które pomieszczenie chcesz pomalować? Odpowiedź na to pytanie już pozwoli zawęzić krąg poszukiwań. W salonie czy sypialni sprawdzą się świetnie farby akrylowe. Przede wszystkim łatwo się je nakłada, a do tego szybko schną. Są też bardzo wydajne, co warto uwzględnić przy zakupach. A co wybrać do kuchni czy do przedpokoju? Tu już lepiej nadają się farby lateksowe, głównie z racji tego, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo się je czyści, a dodatkowo przepuszczają parę. Została jeszcze łazienka. Tutaj ściany również najlepiej pomalować farbą lateksową. Oprócz przepuszczania pary ma też inne zalety – z powodzeniem znosi zmiany temperatur, nie jest jej straszna duża wilgotność, jest też odporna na ścieranie.

Szach i mat

Jaki efekt Cię interesuje? Wolisz bardziej matowe powierzchnie, a może jesteś fanem tych bardziej błyszczących? I dla jednych, i dla drugich coś się znajdzie. Do wyboru są zarówno farby matowe, jak i połyskujące. Są też takie, które często stanowią dodatkowy element dekoracyjny wnętrz, jak np. magnetyczne, które są wykorzystywane do przedpokoju czy kuchni. Takie farby są wzbogacone cząsteczkami żelaza, dzięki czemu można do nich przyczepiać pamiątki z podróży czy zdjęcia. Taka ściana może mieć dowolny kolor, wystarczy ją pomalować dodatkowo akrylową lub lateksową. A co powiecie na ścianę w stylu szkolnej tablicy? „Tablicówka” robi ostatnio furorę, i to nie tylko w pokojach dla dzieci, lecz także w kuchni. Można po niej bezkarnie pisać i rysować.

Do zadań specjalnych

Często zdarza się, że jeden z domowników jest alergikiem, warto to uwzględnić również przy wyborze farby. Produkty tego typu mogą być dla nich odpowiednie, jeśli są pozbawione amoniaku, nie mają szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych, a także są wodorozcieńczalne. Warto je wybierać również do pokojów dla dzieci, pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień, które mogą wywoływać substancje silnie uczulające. Farby do zadań specjalnych to również te odporne na urazy mechaniczne, ścieranie i czyszczenie. Bardzo często na elewacjach stosuje się te z włóknem węglowym, które radzą sobie świetnie z uderzeniami powyżej 50 J. Z kolei w kuchni czy przedpokoju można rozważyć użycie farb ceramicznych. Pomalowane nimi ściany z łatwością można wyszorować, a dzięki drobinkom ceramicznym są odporne na brud i kurz.

Odrobina winylu

Na rynku są jeszcze dostępne farby winylowe, które mają dobre właściwości kryjące, a do tego są bardzo trwałe. Stosuje się je m.in. na otynkowanych ścianach, płytach kartonowo-gipsowych czy drewnie. Polecane są szczególnie do miejsc, które są zagrożone korozją. Szybko się brudzą, ale z drugiej strony łatwo się je czyści. Nie można ich jednak intensywnie ścierać, ponieważ wtedy szybciej się niszczą. Trzeba pamiętać, że nie nadają się do łazienki, ponieważ słabo przepuszczają parę, w związku z czym kiepsko znoszą wilgoć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.