Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Wybór domowej instalacji spędza niektórym sen z powiek. Decyzja o tym, co ma służyć przez lata, prosta nie jest, ale od jej podjęcia uciec nie sposób. Zwłaszcza że każdy chce, by jego dom był przytulny i ciepły. Tematem na dziś jest więc ogrzewanie.

Co lepiej się u was sprawdzi: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ścienne? To pierwsze jest ogrzewaniem płaszczyznowym, co oznacza, że grzejnikiem jest powierzchnia podłogi. Przed wyborem warto uwzględnić takie parametry, jak:

  • koszty ogrzewania,
  • komfort cieplny,
  • wydajność,
  • regulacja,
  • trwałość.

Ciepło/zimno

Ogrzewanie podłogowe od grzejnikowego różni się przede wszystkim tym, że inny jest sposób oddawania ciepła, niższe są temperatury wody grzewczej (ok. 40 st. C), wyższy natomiast komfort, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki niskiej temperaturze wody grzewczej, używa się tu pompy ciepła, kotła kondensacyjnego lub kolektorów słonecznych i osiąga tym samym wysoką sprawność źródła ciepła, co przekłada się na koszty ogrzewania. Nie tracąc nic na komforcie cieplnym z racji tego, jak duża jest powierzchnia grzewcza, można zaoszczędzić rocznie blisko 10 proc. energii. Co ważne, popularną „podłogówkę” można wykorzystać również do ochłodzenia domu w czasie letnich miesięcy.

Moc grzewcza

Grzejniki mogą mieć małe rozmiary, takie są najczęściej w przypadku, gdy temperatura wody grzewczej wynosi ok. 70 st. C. Ta temperatura może być niższa, jednak oznacza to większy grzejnik lub nawet kilka urządzeń. Tak samo jak „podłogówka”, grzejnik może współpracować z kotłem kondensacyjnym czy pompą, ale ich sprawność nie będzie już taka sama. W odróżnieniu od ogrzewania podłogowego oddają znaczną część ciepła przez konwekcję, czyli przepływ powietrza (nawet 90 proc.), a tylko blisko 10 proc. przez promieniowanie. Ten drugi sposób ogrzewa pomieszczenie w 70 proc. przez promieniowanie cieplne, a w 30 proc. przez konwekcję. Dzięki temu przy ogrzewaniu podłogowym nie ma takiej cyrkulacji kurzu w pomieszczeniu, co jest istotne, gdy domownikami mają być alergicy.

Na koniec o aranżacji

Żadnych rur i elementów instalacji nie będzie widać, gdy zdecydujemy się na „podłogówkę”. A to duży plus. Przede wszystkim zaoszczędzimy miejsce, a i efekt wizualny jest tu istotny. Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie estetyczne. Grzejniki, niestety, widać. Na szczęście na rynku jest teraz tyle modeli w różnych kolorach i wymiarach, że na pewno uda się znaleźć taki, który będzie pasował do wnętrza. Będzie to jednak wymagało większego zaangażowania z naszej strony, a i zmysł do aranżacji wnętrz z pewnością się tu przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.