Ogrzewanie podłogowe krok po kroku – od A do Z

Zalet korzystania z ogrzewania podłogowego jest naprawdę wiele. Poza tym to świetne rozwiązanie dla alergików, których jest wśród nas coraz więcej. By cieszyć się komfortem cieplnym w swoich czterech ścianach, wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Sama konstrukcja takiego ogrzewania nie jest skomplikowana, jednak projekt powinien być wykonany przez fachowca od instalacji sanitarnych i uwzględniać wielkość pomieszczeń, rodzaj posadzki i miejsca, w których znajdują się stałe elementy we wnętrzach, czyli np. zabudowa kuchenna. W początkowym etapie należy też wybrać rodzaj przewodów, mogą być one miedziane bądź plastikowe. Te pierwsze mają wysoką jakość i są trwałe, jednak koszt instalacji jest wyższy niż w przypadku plastikowych, i to czasem nawet o 40 proc.

Dobre grzanego początki

Najpierw trzeba dobrze przygotować podłoże – wyrównać je, oczyścić i osuszyć. Później układa się już obiegi grzewcze, które mogą mieć maksymalnie 100 metrów, inaczej nie będą działać prawidłowo. Ich początek powinien być przy oknie lub przy drzwiach, końcówki są z kolei podłączane do rozdzielaczy wody. Rury przyczepia się za pomocą dopasowanych klipsów. Po tym etapie koniecznie robi się próbę szczelności, czyli wlewa się do przewodów wodę pod ciśnieniem, tak by mieć pewność, że system będzie działał później bez zarzutu.­­­­ Na końcu montuje się szczeliny dylatacyjne za pomocą taśmy piankowej.

Ciepła płyta

W następnym etapie wykonywana jest wylewka betonowa – instalacja jest zalewana warstwą jastrychu. Dodatkowe wzmocnienie będzie potrzebne w miejscach, w których będzie największe obciążenie, czyli tam, gdzie jest armatura bądź ciężki mebel. Co ważne, instalacji nie wykonuje się w budynkach w stanie surowym, niezbędne są okna i drzwi, ponieważ w pomieszczeniach muszą być umiarkowane warunki, a to z racji tego, że wylewka może schnąć nawet trzy tygodnie. Później zaczyna się układanie posadzki. Najlepsze będą płytki ceramiczne. To mogą być również panele, ale wtedy bardziej sprawdzi się podkład perforowany, który lepiej przepuszcza ciepło. Najgorszym rozwiązaniem jest drewniany parkiet, drewno źle bowiem reaguje na zmiany temperatur i gorzej przewodzi ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.