Pierwszy krok przy budowie domu

W Twojej głowie już jest. Ma piękny taras, na którym pijesz kawę. Ma duże okna, przez które widzisz świeżo skoszoną zieloną trawę. Ma okna dachowe, dzięki którym możesz godzinami wpatrywać się w niebo. Twój wymarzony dom. Decyzja podjęta. Tylko… od czego zacząć?

Przed fundamentami

Zanim wbijesz łopatę w wybrany skrawek ziemi, będziesz musiał załatwić niezbędne formalności. Bez tego ani rusz, ale nie jest tego aż tyle, by mogło ugasić Twój entuzjazm. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dokumentacja, która jest wymagana, nie dotyczy tylko samego projektu domu czy działki, a to, że zakupiłeś działkę budowlaną, nie oznacza jednocześnie, że można ruszać na niej z budową.
O takiej możliwości świadczą zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czyli MPZP. Z planem zapoznasz się we właściwym urzędzie gminy. Jeśli dla Twojej działki nie został on jeszcze uchwalony, konieczne jest wydanie warunków zabudowy dla konkretnego terenu. Również otrzymasz je w urzędzie.

Mapa geodezyjna

Jest ona niezbędna przy składaniu wniosku o wydanie warunków zabudowy. Zaznaczona jest na niej dokładna lokalizacja działki. Taką mapę otrzymasz w wydziale geodezji i gospodarki nieruchomościami właściwego starostwa powiatowego. Musi być ona również zaktualizowana przez geodetę. Warto zaznaczyć, że na mapę czeka się czasem do sześciu tygodni. Przede wszystkim jednak istotne jest to, że przyda się ona również na późniejszym etapie prac – w fazie projektu. Dzięki mapie architekt będzie mógł wykonać plan zagospodarowania działki. Taki plan zawiera między innymi: usytuowanie domu, projekt przyłączy, a także powierzchnie utwardzone (dojścia, dojazdy) i powierzchnie biologicznie czynne (projekt zieleni niskiej i wysokiej).

Wybór projektu

Na ten moment niektórzy nie mogą się doczekać. Masz swoją wizję? A może wolisz skorzystać z gotowego projektu? W ofercie pracowni Słoneczne Domy na pewno znajdziesz taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Być może działka, którą zakupiłeś, jest wąska albo potrzebujesz pomysłu na użytkowe poddasze bądź szukasz domu taniego w budowie – na stronie www.slonecznedomy.pl jest mnóstwo inspiracji i funkcjonalnych pomysłów. Doświadczeni architekci ze Słonecznych Domów pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Optymalizacja projektu, tak by jak najlepiej odpowiadał wizji klienta, to być może ogromne wyzwanie, ale ten intensywny etap pracy nad domem przekłada się na satysfakcjonujące miejsce do życia na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.