Plusy ocieplenia domu

Styropian albo wełna mineralna. To materiały izolacyjne, które najczęściej są wybierane do ocieplenia domu. Jak wygląda ich montaż i jak długo można korzystać z ich właściwości? Zapraszamy do lektury.

W budynkach, które nie mają odpowiedniej izolacji termicznej, codzienne funkcjonowanie jest najzwyczajniej w świecie kłopotliwe. Przede wszystkim bardzo trudno osiągnąć właściwą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Wiąże się to często ze wzrostem kosztów ogrzewania, a więc dodatkowymi wydatkami, których przecież chcemy uniknąć. Lepiej więc zainwestować raz i mieć pewność, że akurat ta inwestycja nam się po kilku latach zwróci.

Na mokro i na sucho…

…właśnie takimi metodami ociepla się domy. Pierwsza, na mokro, polega na tym, że warstwa izolacji jest przyklejana do muru, a następnie pokrywana tynkiem. To popularny sposób, dzięki któremu można uzyskać niewielką grubość przegrody, zapobiegając jednocześnie powstawaniu tzw. mostków termicznych. Co jednak istotne, żeby pracować taką metodą, trzeba to robić przy odpowiedniej pogodzie. Gdy wiatr albo słońce dają się nam we znaki, lepiej odłożyć prace na później. W metodzie „na sucho” nie używa się klejów czy zapraw. Tutaj potrzebne będą: śruby, gwoździe, zszywki czy plastikowe kołki. Tym sposobem można pracować bez względu na warunki atmosferyczne, prostsze też jest naprawianie ewentualnych usterek.

S jak styropian

Do najczęstszych materiałów, za pomocą których ociepla się domy, należą styropian i wełna mineralna. Zwykle spełniają swoje funkcje aż przez 25 lat, więc jest to inwestycja na dłużej. Do tego ich cena nie jest wygórowana, za to charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Nie trzeba też korzystać z usług specjalistycznych firm, można bowiem podjąć się samodzielnego montażu. W projektach pracowni Słoneczne Domy – wykorzystywany jest styropian o grubości minimalnej 15 cm. I jest to materiał wybierany przez większość inwestorów. Dlaczego?

Cena gra rolę

Ocieplenie domu styropianem jest z reguły tańsze. Przede wszystkim z uwagi na to, że montaż płyt jest po prostu łatwiejszy. Są one przymocowywane do ścian za pomocą kołków i kleju, a kolejnym krokiem jest pokrycie całości siatką – odpowiednio nasączoną klejową zaprawą. By zamontować wełnę mineralną, należy zastosować metodę „lekko suchą” lub „lekko mokrą”. W przypadku tej drugiej trzeba wykorzystać ruszt z drewna, dzięki któremu mocowanie jest bardziej trwałe. Przy tych pracach trzeba zachować należytą ostrożność, konieczna jest też duża precyzja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.