Ścianka kolankowa od kuchni – Wymiary ścianki kolankowej

Poddasze nieużytkowe czy strych w domach parterowych ze skośnym dachem najczęściej służą jako miejsce do składowania rzadziej używanych rzeczy lub po prostu jako suszarnia. Czy tę przestrzeń można zaaranżować inaczej? I jaką rolę odgrywa tu ścianka kolankowa?

Aby uzyskać więcej miejsca na poddaszu i dzięki temu wykorzystać je w szerszym zakresie, zaleca się – na etapie adaptacji projektu – zmianę wysokości ścianki kolankowej, czyli zewnętrznej ściany, która znajduje się na stropie ostatniej kondygnacji. To właśnie na niej opiera się więźba dachowa. Pytanie, czy jej wymiary można dowolnie zmieniać…

Jej wysokość ściana

To, jak wysoka powinna być ścianka kolankowa, ustala architekt. Jeśli to mniej więcej 70 cm, poddasze może być wykorzystywane np. jako suszarnia. Ale jeśli więcej, może być już przestrzenią mieszkalną. Trzeba mieć jednak na względzie, że taka ingerencja w projekt nie pozostanie bez wpływu na całość. Zmieni się oczywiście wygląd domu, zaburzeniu ulegają bowiem jego proporcje. Taka modyfikacja może też powodować gorszy dostęp do okien dachowych. Wymaga też opracowania nowych elementów konstrukcyjnych, tak by zmiany nie zagrażały konstrukcji budynku, zdarza się, że także nowego projektu więźby dachowej.

Można inaczej

Co więc zrobić, by uniknąć wyżej wymienionych problemów? Przecież nie każdy zakłada od początku, że kiedyś będzie chciał wykorzystać inaczej poddasze. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku wybór projektu z poddaszem do adaptacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przyszłości, gdy np. powiększy się rodzina bądź zajdzie potrzeba wygospodarowania przestrzeni dla seniorów lub choćby na odosobniony gabinet, będziemy mogli zaaranżować tę przestrzeń, i to bez obaw! Takie projekty z założenia mają przewidzianą właściwą wysokość ścianki kolankowej, dzięki czemu można zmienić strych w część mieszkalną. Cechuje je optymalny kąt nachylenia dachu i odpowiednia konstrukcja więźby dachowej. To idealny kompromis, który uchroni nas przed potencjalnymi niedogodnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.