Stopnie na wysokim poziomie

W pracowni Słoneczne Domy bardzo ważne jest dla nas wasze zdanie. W przypadku schodów dajemy wam pełną dowolność, chętnie jednak podzielimy się cennymi wskazówkami. W krótkim poradniku zawarliśmy plusy i minusy materiałów, z których schody mogą być wykonane. Ale nie tylko…

Zarówno schody drewniane, jak i te żelbetowe muszą spełniać określone wymagania. Przede wszystkim jeden bieg schodowy powinien mieć określoną minimalną szerokość – 80 cm. Zapewnia to swobodę podczas mijania się na nim dwóch osób. Podobne wymiary musi też mieć spocznik, czyli podest, który rozdziela, np. w połowie kondygnacji, dwa biegi schodów. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania projektu domu, możesz już teraz uwzględnić zamontowanie schodów żelbetowych. Ale jeśli nigdy nie rozważałeś ich montażu, a akurat przeprowadzasz remont, przemyśl wybór schodów drewnianych, one bowiem nie ingerują w konstrukcję bryły.

Iroko czy dąb?

Pierwsza nazwa brzmi dość egzotycznie, i tak właśnie jest. Gatunków drewna, z których można wykonać schody, jest oczywiście więcej. Różnią się trwałością, krajem pochodzenia, odpornością na czynniki zewnętrzne, no i ceną. Te egzotyczne są droższe niż polskie gatunki, ale mają lepsze parametry. Schody będą również droższe, gdy ich konstrukcja będzie bardziej skomplikowana, a także gdy nie będziemy korzystać z gotowych projektów. Co do montażu, to trwa on zazwyczaj dwa dni i kończy się zabezpieczaniem np. lakierem, olejem lub woskiem, wcześniej trzeba jednak poczekać na zamówione schody nawet dwa miesiące. Schody drewniane mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są montowane dopiero wtedy, gdy zajmujemy się wykończeniem wnętrza, daje nam to czas na ustalenie niezbędnych parametrów. Do tego świetnie się nadają do mniejszych wnętrz. Przy mniejszej powierzchni, a tym samym konieczności zaoszczędzenia miejsca, sprawdzą się ich warianty spiralne lub dwubiegowe.

Wnętrze uzbrojone

W przeciwieństwie do schodów drewnianych, te żelbetowe są połączone z konstrukcją budynku. Ich zbrojenie jest więc wykonywane wtedy, kiedy budynek osiąga stan surowy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można z nich już korzystać na samym początku, z pewnością ułatwi to pracę robotnikom. Takie schody powstają mniej więcej w dwa dni, ale później trzeba poczekać jeszcze kilka, by beton dobrze się związał. Później przez 14 dni takie schody należy nawilżać, taki zabieg uchroni je przed pękaniem. Pozostaje nam już tylko wykończenie odpowiednim materiałem. Do najtańszych należą wykładziny i beton architektoniczny, który maluje się farbą. Więcej wydamy na płytki ceramiczne, drewno czy kamień. Na cenę schodów żelbetowych wpływa również ilość zużytego betonu i zbrojenia.

Rozwiązanie prawie pod klucz

Na rynku są też dostępne gotowe schody prefabrykowane. Są one wykonywane poza budową i dostarczane później na miejsce. Ważne jest odpowiednie przygotowanie mocowania – oparcia w stropie. Montaż takich schodów trwa zaledwie kilka godzin i nie trzeba uwzględniać czasu potrzebnego na związanie się betonu. Należy mieć jednak na względzie, że na ich zrobienie możemy poczekać mniej więcej trzy tygodnie. Ten rodzaj schodów jest traktowany jako tańsza alternatywna dostępnych na rynku rozwiązań. Można tu zastosować dowolną okładzinę – zarówno płytki ceramiczne, kamień, panele, deski drewniane, jak i wykładzinę.

Co wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, do mniejszych pomieszczeń lepiej nadadzą się schody z drewna. Te żelbetowe dobrze wyglądają w wydzielonych miejscach, jak hol czy klatka schodowa. Inaczej wydają się zbyt masywne i potrafią zdominować przestrzeń. Ich niewątpliwą zaletą jest lepsza trwałość. Ich wykonanie jest też tańsze. Ale drewniane schody wcale nie muszą spowodować spustoszenia w portfelu, można przecież wybrać nasze gatunki drewna i mniej skomplikowane konstrukcje. Tak naprawdę wszystko zależy od waszego pomysłu na aranżację wnętrz. Podzielcie się z nami swoją wizją, a my postaramy się wspólnie z wami wypracować najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.