Tablica informacyjna budowy od A do Z

Jeśli plac budowy, to również odpowiednie oznaczenie. Takie są zapisy w ustawie Prawo budowlane i trzeba ich bezwzględnie przestrzegać. Priorytetem jest tu bowiem bezpieczeństwo – i to zarówno inwestora, jak i przyszłych mieszkańców i samego domu.

Tablica informacyjna powinna stanąć w widocznym miejscu, tak aby każdy przechodzień mógł bez problemu odczytać z niej informacje. Dlaczego to takie ważne? Co na tej tablicy będzie mógł zobaczyć? I czy można ją wypełnić ręcznie? Oto wszystkie niezbędne informacje.

W kolorze słońca

Tablica informacyjna nie może mieć dowolnego wymiaru, koloru i kształtu. Wszystko konkretnie określają przepisy. Musi więc być prostokątna i mieć wymiary 90 x 70 cm. Napisy powinny zostać wykonane w sposób czytelny i trwały – litery i cyfry muszą być czarne i mieć wysokość co najmniej 4 cm. Należy je nanieść na sztywną płytę w żółtym kolorze. Dobrze użyć do tego wodoodpornego pisaka. Tablicę można wypełnić ręcznie, warunek jest jeden: całość musi być wyraźna i nie pozostawiać pola do domysłów. Pionową tablicę trzeba umieścić w widocznym miejscu – od strony drogi publicznej lub dojazdu do takiej drogi, na wysokości nie mniejszej niż 2 m. Cała konstrukcja powinna być solidna i trwała.

Czarno na żółtym

Przepisy określają również jednoznacznie, jakie informacje powinny się na tablicy znaleźć. Są to:

  • określenie rodzaju robót budowlanych, adres ich prowadzenia,
  • numer pozwolenia na budowę,
  • nazwa, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego,
  • imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres oraz numer telefonu inwestora,
  • imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres i numer telefonu wykonawcy (wykonawców) robót budowlanych,
  • imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów: kierownika budowy, kierowników robót, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektantów,
  • numery telefonów alarmowych (policja, straż pożarna, pogotowie),
  • numer telefonu okręgowego inspektora pracy.

Po co to wszystko?

Odpowiedź jest jedna: dla bezpieczeństwa. Może się przecież zdarzyć na przykład pożar na budowie akurat wtedy, gdy ekipy budowlanej nie ma w pobliżu. Przypadkowy przechodzień będzie miał wtedy możliwość poinformowania odpowiednich osób i służb. Spis numerów może nas więc uchronić przed dotkliwymi stratami. Oprócz niego na placu budowy powinno się też znaleźć ogłoszenie o bezpieczeństwie pracy i ochronie zdrowia. W jego treści należy umieścić: przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych, maksymalną liczbę zatrudnionych pracowników – w poszczególnych okresach budowy, a także informacje na temat planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.