Kiedy zamówić projekt domu?

Decyzja o budowie domu to jak stanięcie na starcie biegu z przeszkodami. Zanim dotrzemy do mety, trzeba się z nimi wszystkimi zmierzyć, a niektóre bywają uciążliwe i wydają się nie do przeskoczenia. Ominąć ich jednak nie można, na szczęście na wszystkie mamy swoje sposoby.

Bez błędów na starcie

Wybraliście już działkę, na której ma stanąć wasz wymarzony dom? Przeanalizowaliście wszystkie „za” i „przeciw”? Poznaliście okolicę, możliwości, jesteście pewni, że to jest właśnie najlepsze miejsce na nowy początek? I pewnie od razu chcielibyście pędzić do biura architektonicznego, by kupić projekt domu, który będzie odzwierciedleniem waszych marzeń na temat nowych czterech kątów. To błąd, który popełnia wielu, ale wy jeszcze możecie się przed nim ustrzec. Zanim bowiem zdecydujecie się na ten konkretny projekt domu, trzeba zobaczyć, jakie są zapisy m.in. w tzw. decyzji o warunkach zabudowy, w skrócie określanej jako WZ.

Działka działce nierówna

Oprócz WZ ważny jest też dokument, który kryje się pod skrótem MPZP. Mowa o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Oba są wydawane bądź uchwalane przez lokalny organ administracyjny. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje się wtedy, gdy na terenie lokalizacji danej działki nie ma uchwalonego lub obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. A także wtedy, gdy działka nie jest nim po prostu objęta. Dlaczego są tak istotne? Decyzja o warunkach zabudowy może regulować na przykład wysokość budynku, kolor elewacji czy posadowienie na działce. Z MZPM dowiemy się natomiast, czy w przyszłości w pobliżu naszej działki nie powstanie trasa szybkiego ruchu albo wysypisko śmieci.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Jeśli ktoś kupuje projekt domu, a nie wystąpi wcześniej o ww. dokumenty, musi się liczyć z tym, że będzie on po prostu nieważny, bo będzie w sprzeczności z WZ właśnie. Poznanie zapisów formalnych to baza, dzięki której wasze marzenia o domu mogą się ziścić. Po uzyskaniu informacji i wymagań, które dotyczą m.in. wyglądu domu, dachu czy wysokości budynku, można już kontaktować się z uprawnionym geodetą, który wykona dla was mapę do celów projektowych. Następnie możecie już wybrać odpowiadający Waszym potrzebom projekt domu. Gotowy projekt czy zlecenie projektu indywidualnego? Tutaj już decyzja należy do was. Drugi wariant jest droższy, ale za to będzie odpowiadał waszej wymarzonej wizji. Każdy projekt jest wykonywany przez architekta. Dzięki jego wiedzy i posiadanym uprawnieniom na waszej działce zostanie zbudowany wasz upragniony dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.