Zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym

Problem twardej wody dotyczy zarówno gospodarstw, do których jest ona dostarczana z sieci wodociągowej, jak i tych, które są podłączone do własnego ujęcia. Z czym się wiąże i jak sobie z nim poradzić? Oto kilka rad.

Skąd wiadomo, że w naszym domu jest twarda woda? Przede wszystkim w czajniku lub np. na baterii w łazience zaczyna gromadzić się kamienny osad. I jest nieestetyczny, co widać od razu, ale co zdecydowanie bardziej znaczące ­– przyczynia się do szybszego zużywania urządzeń takich jak pralka czy kocioł grzewczy. Przekłada się to również na stan naszej skóry, włosów i oczywiście ubrań. To dlatego domowa stacja uzdatniania wody jest świetnym rozwiązaniem

Jak to działa?

Na czym polega cały proces? Woda jest w nim przepuszczana przez złoże filtracyjne, tzw. żywicę jonowowymienną. Dzięki temu zostaje pozbawiona kationów wapnia i magnezu, w efekcie staje się miękka lub ­– po zmieszaniu z surową wodą – średnio miękka. Bo zmiękczacz wody redukuje twardość, ale może to robić całkowicie lub częściowo. Jego funkcjonowanie jest jednak ograniczone, następuje bowiem nasycenie się jonami wapnia i magnezu. Co wtedy robić?

Moc solanki

Złoże filtracyjne co kilka lub kilkanaście dni trzeba regenerować, czyli przepłukać solanką. Najlepiej robić to w nocy, gdy pobór wody jest mniejszy. W pierwszym etapie urządzenie napełnia miękką wodą zbiornik z solą tabletkowaną, następnie ten roztwór jest przepuszczany przez żywicę jonowowymienną, dzięki czemu kationy sodu „usuwają” z niego kationy wapnia i magnezu. To, co po tym procesie zostanie, jest kierowane do kanalizacji. Kolejnym etapem jest przepłukanie złoża surową wodą. Cały ten schemat, który odbywa się cyklicznie, jest nazywany automatyczną regeneracją złoża. Zapewnia on usuwanie nagromadzonych w złożu jonów magnezu i wapnia do kanalizacji i pojawianie się na nowo jonów sodu.

Łatwe w obsłudze

Urządzenie do uzdatniania wody nie wiąże się z wieloma obowiązkami. Z reguły jedynym jest uzupełnianie soli tabletkowej. Można wyróżnić zmiękczacze kompaktowe i dwuczęściowe, ale w każdym z nich znajdują się podstawowe elementy, czyli: głowica sterująca (dzielimy ją na czasową i objętościową), zbiornik na sól regeneracyjną i złoże. W modelach kompaktowych wszystkie te części są ukryte w obudowie, inaczej jest w przypadku tych dwuczęściowych. W nich oddzielnie jest montowana butla ze złożem i głowicą sterującą, a oddzielnie zbiornik na sól.

Na plus

Dlaczego warto mieć w domu miękką wodę? Bo ma wiele zalet. Wśród tych najważniejszych można wymienić:

  • brak problemów z kłopotliwym osadem np. na ścianach kabiny prysznicowej, wapiennego osadu nie będzie też w końcu w czajniku,
  • koniec z kamieniem kotłowym na urządzeniach grzewczych, co przekłada się na dłuższy czas ich eksploatacji,
  • ograniczenie używania detergentów, nie ma już konieczności kupowania płynów zmiękczających i tabletek do pralki i zmywarki.

Jeśli chodzi o minusy, można wymienić wyższe rachunki za zużycie energii, dodatkowym kosztem jest też konieczność serwisowania urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.