Cztery kąty dla dużej rodziny

Jeśli duża rodzina, to wielki dom, którego budowa i wykończenie poniosą ze sobą ogromne koszty? Nic bardziej mylnego. Współczesne projekty są skrojone na miarę oczekiwań domowników, których liczba wychodzi poza standardowe „2 plus 2”.

Wyprzedzając czas

Wymarzony dom to taki, w którym każdy ma dla siebie wygodną przestrzeń. Nie po to wyprowadzamy się z ciasnych mieszkań w bloku, by później kisić się w nowym lokum. A wiadomo, że przy dużej rodzinie potrzeba więcej miejsca. Do tego trzeba wziąć pod uwagę, że rozwiązania dobre teraz, za kilka lat mogą okazać się nieaktualne. Na ten problem najlepszą odpowiedzią jest elastyczność i myślenie przyszłościowe. Zacznijmy jednak od metrażu…

Wygoda priorytetem

Słyszeliście o zasadzie, że w domu powinno być tyle pomieszczeń, ilu jest domowników? Nie dotyczy to oczywiście przestrzeni wspólnej dla wszystkich. Jeśli w rodzinie jest więc pięć bądź sześć osób, optymalna powierzchnia wyniesie od 150 do 180 mkw. W przypadku, gdy planujemy wydzielić miejsce dla seniorów bądź dzieci, świetnie sprawdzi się dom piętrowy. Na co zwrócić uwagę w czasie planowania wnętrza? Na to, by przestrzenie wspólne, takie jak kuchnia czy salon, były duże i funkcjonalnie zaprojektowane. Dzięki temu nie będzie problemu z tym, by cała rodzina spotkała się przy jednym stole czy wspólnie obejrzała ulubiony serial.

Wszystko tkwi w szczegółach

Dom musi być przede wszystkim funkcjonalny, trzeba więc już zawczasu pomyśleć o wszystkim. Rezygnacja ze spiżarni na rzecz większej sypialni? Nie tędy droga. Pomieszczenia takie jak spiżarnia czy kotłownia, mimo że zajmują sporo miejsca, są ważne i nie warto ich pomijać. Docenimy je z pewnością w codziennym życiu. Tak samo jak wyraźne oddzielenie strefy odpoczynku, zwłaszcza w parterowych domach. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to wydzielmy miejsce na taras i ogród, za tę odrobinę kontaktu z naturą będzie wdzięczny każdy z domowników. Przy kilkuosobowej rodzinie niezwykle istotne jest jeszcze, by nie ograniczać się do jednej łazienki. W wyobraźni już widzimy te poranne kolejki!

Funkcjonalna Malta

Wśród projektów, które są najlepszą odpowiedzią na potrzeby dużych rodzin, wyróżnia się Malta Dhttp://www.slonecznedomy.pl/projekty/malta-c681. To dom, który świetnie sprawdzi się również w przypadku, gdy pod jednym dachem chcemy mieć wyodrębniony gabinet. Osobne wejście zapewni doskonałe oddzielenie strefy prywatnej od zawodowej, a także komfort dla potencjalnych klientów czy pacjentów. Ten układ to najważniejsza zaleta tego projektu, ale warto zwrócić jeszcze uwagę na przestronną strefę dzienną, w której znajdują się schody na poddasze, a także na sporych rozmiarów jasną kuchnię. Wielkie okna w salonie, kominek, wyjście na taras… przyznajcie, że to brzmi świetnie. A jeśli potrzebujemy wydzielonego miejsca dla seniorów, doskonale sprawdzi się tutaj opisany wcześniej lokal usługowy, w którym są pomieszczenie o powierzchni 16 mkw., wiatrołap, korytarz i łazienka. Małe mieszkanie, dzięki któremu możemy stworzyć wielopokoleniowy dom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.