Gotowy projekt…nasze zmiany

Oglądacie, oglądacie i w końcu jest, bingo! Wymarzony projekt, spełniający oczekiwania – oczami wyobraźni widzicie, jak kawałek po kawałku rośnie na waszej działce. Jednak zdarza się, że nawet w idealnym projekcie trzeba będzie coś zmienić albo po prostu wy znajdziecie jakieś „ale”. Pracownie architektoniczne na każde „ale” są przygotowane. Pytanie, co można zmienić w gotowym projekcie domu?

Akcja modyfikacja

Wśród zmian, które można wprowadzić w projekcie gotowym, są m.in.: przesunięcie ścian zewnętrznych, zmiana wysokości ścianki kolankowej, a tym samym wysokości budynku, oraz modyfikacja instalacji. Ponadto są to zmiany: kąta nachylenia połaci dachowych, technologii budowy i grubości izolacji termicznych. Nie oznacza to oczywiście, że to wszystkie możliwe poprawki, warto jednak przeanalizować, które są dla nas naprawdę istotne, bo np. spore zmiany w bryle czy kształcie dachu mogą się okazać zbyt trudne do wprowadzenia i negatywnie wpłynąć na cenę projektu, a co gorsza – na jego jakość. Tak naprawdę każda zmiana wymaga indywidualnego rozpatrzenia.

Ale to już było

Jakie modyfikacje są najczęściej wprowadzane w gotowych projektach? Te związane z wymaganiami dotyczącymi terenu. Jeśli projekt nie odpowiada właściwościom działki czy uwarunkowaniom klimatycznym, wtedy architekt adaptujący musi go dostosować do odpowiednich wytycznych. Wśród popularnych zmian są również te autorstwa inwestorów, którzy chcą mieć przykładowo daszek nad drzwiami lub wykorzystać jakiś inny materiał w elewacji. Wszystkie natomiast dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej z nich należą te, których wprowadzenie nie jest zbytnio skomplikowane, do drugiej – takie, które wymagają większych nakładów pracy i jednocześnie podnoszą cenę inwestycji.

Zgodnie z prawem

Istotne i nieistotne zmiany są zapisane w ustawie Prawo budowlane. Do istotnych należą te, które wpływają na konstrukcję budynku i jego powierzchnię, a co za tym idzie – konieczne jest dopełnienie dodatkowych formalności. To przede wszystkim zmiana parametrów szerokości lub wysokości domu, modyfikacje w zakresie planowanego użytkowania (np. w sytuacji, gdy budynek trzeba dostosować do potrzeb osoby z niepełnosprawnością) czy poprawka, która nie jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (to przykładowo inny kolor pokrycia dachu). Jeśli zaś chodzi o zmiany nieistotne, te nie wymagają dodatkowych formalności urzędowych, nie można jednak zapominać, by dokonać stosownych zapisów w dzienniku budowy. Co się do nich zalicza? Usunięcie ścian działowych lub zmiana układu, inny rozkład okien lub drzwi czy odmienny przebieg instalacji. To zmiany, które wprowadza architekt adaptujący, później ich poprawność jest sprawdzana przez nadzór budowlany.