Jak tanio wybudować dom?

Mając na uwadze niskie koszty budowy domu przede wszystkim należy wybrać odpowiedni projekt. Korzystniej pod tym względem wypadają projekty domów gotowych, które można kupić już za około 2 tys. złotych, w tym przypadku należy jeszcze doliczyć cenę adaptacji. Cena projektu indywidualnego, w zależności od regionu Polski to koszt około 10 tys. złotych.

Projekt domu taniego w budowie powinien charakteryzować się zwartą, nierozczłonkowaną bryłą i niedużymi gabarytami, wówczas oszczędności zauważymy już na etapie budowy fundamentów. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na projekt domu jednokondygnacyjnego lub z poddaszem użytkowym. Piwnica to dodatkowa kondygnacja generująca koszty w trakcie budowy domu. Jej wykonanie może zwiększyć wydatki nawet o 1/3. Wszystkie projekty domów znajdujące się w zakładce „projekty domów tanich w budowie” to domy bez piwnicy, w których komfortowy program użytkowy został zaprojektowany na jednej bądź dwóch kondygnacjach naziemnych, tak aby pozbawić inwestorów wydatków związanych z prowadzeniem kosztownych robót ziemnych.

Korzystny wpływ na bilans kosztów ponoszonych w trakcie budowy domu ma również brak wykuszy, loggi, balkonów i innych detali architektonicznych, które wymagają dokładnego wykonania przez wykwalifikowanych fachowców. W przypadku nieumiejętnego wykonania takich elementów, mogą wzrosnąć również koszty eksploatacji domu, ze względu na możliwość występowania w takich miejscach mostków termicznych. Warto również zdecydować się na projekt domu z garażem wbudowanym w jego bryłę lub wykonać wiatę garażową.

Gwarancją taniej realizacji projektu jest również prosty, nieskomplikowany dach, najlepiej dwuspadowy. Jeśli jednak marzy nam się reprezentacyjny dach czterospadowy, zwrócimy uwagę aby był on pozbawiony dodatkowych lukarn i zbyt wielu okien dachowych.

W przypadku ograniczonego budżetu doskonale sprawdzą się projekty domów z możliwością adaptacji poddasza. Taką inwestycję można realizować dwuetapowo, najpierw finalizując kondygnację parteru zapewniającą pomieszczenia niezbędne do zamieszkania, a w miarę późniejszych możliwości rozbudowę domu o drugą kondygnację. Poddasza w takich projektach bardzo często umożliwiają inwestorowi zaplanowanie i dopasowanie układu pomieszczeń do własnych potrzeb. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas kategorią „domów z poddaszem do adaptacji”, pośród których znajdują się funkcjonalne i bardzo ekonomiczne domy z możliwością rozbudowy.

Podążając za współczesnymi trendami w architekturze, wielu inwestorów wybiera projekty domów z dużą ilością przeszkleń. Tymczasem optymalnie zaprojektowane otwory okienne to jeden z głównych czynników wpływających zarówno na koszt budowy domu jak również na jego późniejszą eksploatację. Istotne znaczenie odgrywa zarówno najkorzystniejsze usytuowanie okien względem stron świata, ich rozmiar, a dokładnie czy są to okna o standardowym rozmiarze oraz materiał z którego zostały wykonane. Na cenę stolarki okiennej wpływają również parametry takie jak współczynnik przenikania ciepła U i przepuszczalność energii cieplnej g, warto jednak rozważyć zakup droższych okien o lepszych parametrach mając na uwadze późniejsze koszty związane z eksploatacją domu.

Chcąc uniknąć dodatkowych wydatków zwróćmy również uwagę na technologię w jakiej wykonany jest dom. W Polsce najpopularniejsze są domy w technologii murowanej i niewątpliwie jest to jedna z najprostszych i najtańszych technologii. Tradycyjne i sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne to oszczędność materiałów, kosztów robocizny oraz czasu. Korzystne może okazać się wykonanie takich elementów budynku jak strop czy więźba dachowa z gotowych prefabrykatów, których cena jest nierzadko bardzo konkurencyjna w stosunku do ceny takich elementów wykonanych przez firmę budowlaną.

Wielu inwestorów decyduje się na budowę domu systemem gospodarczym. Musimy jednak wiedzieć, że nie wszystkie prace możemy wykonać we własnym zakresie, niektóre elementy wymagają prac wykwalifikowanej firmy. Warto porównać ceny kilku wykonawców, które zdecydowanie będą się od siebie różnić w zależności od regionu w którym chcemy budować. Czasami warto zdać się na doświadczenie i umiejętności sprawdzonej ekipy budowlanej, a samemu w ramach oszczędności zmierzyć się z drobniejszymi pracami wykończeniowymi.

Na własną rękę warto również porównać ceny materiałów potrzebnych do budowy domu zarówno bezpośrednio u producentów oraz w hurtowniach budowlanych. Potrzebny jest do tego rzetelnie sporządzony kosztorys, który przyda nam się na wielu etapach budowy. Wybierając projekt z naszej pracowni inwestor może zapoznać się ze skróconym kosztorysem już na etapie wyboru projektu, ponadto do każdego projektu można również zamówić szczegółowy kosztorys, przygotowany na podstawie aktualnych cen Sekocenbudu.

Dysponowanie ograniczonym budżetem niekoniecznie musi oznaczać że jesteśmy skazani, na realizację nieatrakcyjnego, a wręcz nijakiego projektu domu. Prosta bryła i oszczędna forma to obecnie synonimy nowoczesnej architektury a także cechy domów tradycyjnych i ponadczasowych. Duży wpływ na budżet każdego inwestora ma również sposób wykończenia elewacji, który znacznie wzrasta jeżeli jest ona wykonana z kamienia, drewna bądź cegły klinkierowej. Jeżeli mimo wszystko marzymy o wprowadzeniu drewnianych detali, warto wykonać drewniane tarasy wokół domu, których koszt realizacji jest znacznie niższy niż tarasów betonowych wykończonych np. płytkami.

Wymienione powyżej cechy domu taniego w realizacji ściśle wiążą się również z kosztami eksploatacji. Prosta bryła budynku, jego wielkość, powierzchnia przeszkleń, brak elementów sprzyjających powstawaniu mostków termicznych to cechy charakterystyczne domów energooszczędnych. Aby ograniczyć zapotrzebowanie domu na ciepło należy głównie zadbać o odpowiednie docieplenie przegród zewnętrznych – ścian i dachu, przez które tracimy najwięcej ciepła. Projektując nasze domy dbamy o to aby najpierw zminimalizować zapotrzebowanie na energię i ciepło poprzez odpowiedni dobór materiałów i ich grubości w poszczególnych warstwach przegród, a następnie umożliwiamy naszym klientom dobór optymalnych instalacji energooszczędnych. Dzięki takiemu podejściu wszystkie nasze projekty spełniają wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii konieczne do spełnienia w budynkach jednorodzinnych od 2021 roku.

Domy znajdujące się w kolekcji „projekty domów tanich w budowie” zostały zaprojektowane ze szczególną dbałością o optymalne i funkcjonalne wykorzystanie niedużej powierzchni użytkowej tak aby zapewnić przyszłym mieszkańcom komfort oraz wszystkie korzyści płynące z posiadania własnego domu. Nowy dom nie musi być drogi, a jego koszty realizacji mogą być zbliżone do ceny zakupu nowego mieszkania, dlatego w ostatnim czasie coraz więcej inwestorów nie rezygnuje z marzeń i decyduje się na budowę własnej nieruchomości.