W pogoni za ciepłem

Może uciekać przez drzwi, okna, komin, ściany, narożniki czy dach. Co zrobić, by je w jak największym stopniu zatrzymać i zapobiec jego utracie. Dzisiaj w roli głównej ciepło i jego wielka ucieczka.

Dach na pierwszym planie

Szczeliny, przez które następują ubytki ciepła, to tzw. mostki termiczne, to one są najczęściej przyczyną wychłodzenia domu. Skąd się biorą? To efekt nieszczelności w izolacji cieplnej ze styropianu lub wełny. Groźne mogą być też konsekwencje źle zaizolowanych fundamentów czy pęknięć w ścianach. Najwięcej ciepła, nawet 30 proc., ucieka przez dach, który jest nieodpowiednio zabezpieczony, i to właśnie ten fragment domu weźmiemy dzisiaj pod lupę.

Dobry wybór

Kluczowy jest wybór odpowiedniego materiału do termoizolacji dachu. Powinien mieć optymalne parametry techniczne, do tego być lekki, sprężysty i zabezpieczony przed wilgocią. Idealna okazuje się wełna mineralna szklana, która dzięki swojej elastyczności bez problemu wpasowuje się w konstrukcję budynku i jest łatwa w montażu. Ponieważ jest produkowana z naturalnych surowców, nie stanowi zagrożenia dla środowiska, jej struktura jest natomiast taka, że zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Warto wybrać wełnę w rolkach, taka opcja umożliwia jej dowolne przycinanie, co znacznie ułatwia montaż.

Nie tylko wełna

Do ocieplania dachu można wybrać ponadto styropian, polistyren ekstrudowany czy pianę PUR. Pierwszy z materiałów jest lekki i nie kosztuje tyle, co np. wełna mineralna. Najlepiej wybrać typ o lepszej jakości i właściwościach, czyli np. styropian grafitowy. Z kolei polistyren jest dosyć twardy, ale doskonale przylega do stropu. Jego zaletą jest to, że nie pochłania wody, co sprawia, że nie nabierze masy i nie stanie się ciężki. Opcja numer trzy, czyli folia termoizolacyjna, jest połączeniem maty termoizolacyjnej i pianki poliuretanowej. Jest łatwa w montażu i dosyć lekka, ponadto jest odporna na korozję biologiczną, co więcej – nie pyli. Niezależnie jednak od tego, jaki materiał wybierzemy, ważne jest to, że osiągnięty efekt umożliwi znaczne zredukowanie strat ciepła, co nie tylko sprawi, że będzie nam się mieszkać w bardziej komfortowych warunkach, lecz także zapewni nam obniżenie wydatków na ogrzewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.