Wszystko, co chcesz wiedzieć o więźbie dachowej

Uniwersalne, piękne i zawsze w modzie. Wypełnia nasze domy i zawędrowało też na dachy, i to od wieków. Drewno, bo o nim mowa, jest podstawowym budulcem więźby dachowej. I to właśnie więźbie chcemy przyjrzeć się dziś bliżej. Czym jest, jakie są jej rodzaje i kto powinien porywać się na jej montaż?
Więźba to nic innego jak szkielet dachu – to konstrukcja nośna, na której znajduje się pokrycie dachowe. Występuje w dwóch wariantach – tradycyjnym i prefabrykowanym, jednak w obydwu jej podstawowym budulcem jest właśnie drewno. Skąd wiadomo, którą więźbę wybrać? To zależy m.in. od układu funkcjonalnego poddasza i rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku mniej skomplikowanych brył, których poddasze jest użytkowe tylko w części albo wcale, można rozważyć opcję prefabrykowaną, z kolei przy poddaszu całkowicie użytkowym lepsza będzie więźba tradycyjna. I jedną, i drugą bierzemy pod lupę.

Tradycja i drewno w jednym

Więźba tradycyjna najczęściej jest wykonana z drewna iglastego: świerkowego lub sosnowego. Musi mieć ono określoną klasę, zgodną z projektem, pod żadnym pozorem nie wolno użyć drewna o niższej klasie, trzeba więc być czujnym na to, co oferują nam tartaki. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości przed zakupem, skonsultujcie swój wybór z kierownikiem budowy. Kolejnym ważnym parametrem, który ma wpływ na wytrzymałość drewna, jest jego wilgotność. Ważne, by materiał był odpowiednio wysuszony, tak by uniknąć problemów z odkształcaniem podczas schnięcia i pęcznieniem. Jeśli drewno ma wilgotność większą niż 24 proc., możemy o nim zapomnieć.

Cierpliwie do celu

Jak wygląda budowa tradycyjnej więźby dachowej? Sam proces może trwać nawet kilka dni, wymaga bowiem precyzji i starannej pracy doświadczonego cieśli. Zazwyczaj ta wersja więźby bazuje na niewielu elementach. Docina się je i dopasowuje do siebie za pomocą złączy ciesielskich. Prace są wykonywane na placu budowy. Inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie, bo często jest tańsze i mimo że cały proces jest dłuższy, to w efekcie zyskujemy solidną i trwałą konstrukcję.

A może wersja prefabrykowana?

Składową takiej więźby są zazwyczaj kratownicowe drewniane dźwigary, dzięki którym możliwe jest przykrycie większych rozpiętości dachu niż przy opcji tradycyjnej. Tutaj również istotne są klasa drewna, jego wytrzymałość i odpowiedni poziom wilgotności. Ceny więźby dachowej prefabrykowanej są zróżnicowane, rośnie bowiem konkurencja na rynku. Chętni mogą skorzystać z oferty, w którą wliczona jest komputerowa symulacja dokładnie dostosowująca poszczególne elementy do konkretnego rodzaju dachu. Na prefabrykaty czeka się mniej więcej tydzień lub dwa, wiązary montuje ich producent. Można oczywiście zamontować je samemu, jednak łatwo tu o błąd, lepiej więc zaufać doświadczeniu profesjonalistów. Montaż z reguły jest szybki, może trwać nawet tylko jeden dzień. Im prostsza konstrukcja dachu, tym szybsze tempo prac.

Orzeł czy reszka?

Którą opcję wybrać? Dobrze skalkulujcie koszty. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. ceny drewna, pracę cieśli i stopień skomplikowania prac zależny od projektu dachu. Z reguły więźba prefabrykowana jest droższa, za to montaż zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku dolne wiązary to jednocześnie belki stropowe ostatniej kondygnacji, a nie każda konstrukcja może być wykonana tylko z wiązarów, co wiąże się z koniecznością uzupełnienia o tradycyjne elementy. Odpowiednia kalkulacja i rozmowa z fachowcem ułatwią wam podjęcie właściwej decyzji.