Czy można tanio wybudować dom?

Sposoby na mniejsze wydatki? Na czym da się zaoszczędzić? Co wybierać i czym się sugerować? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi.

Czas to pieniądz

Wiele czynników wpływa na koszty budowy domu. Jednym z nich jest niewątpliwie czas. Jeśli prace trwają dłużej, niż było to zaplanowane na początku, automatycznie wzrasta też nakład finansowy. Zdarza się też, że roboty są przerywane nawet na kilka lat bądź dłużej. To również generuje koszty, trzeba bowiem starać się o odnowienie pozwolenia, dochodzą też wydatki związane z projektem zamiennym czy pracami konserwacyjnymi. Powiedzenie, że „czas to pieniądz”, ma w tym wypadku głębokie uzasadnienie – trzymanie się terminów wyjdzie twojemu portfelowi na dobre.

Mądry wybór

Wśród kwestii, które mają wpływ na koszty budowy, jednym tchem można wymienić: rodzaj bryły budynku, jego konstrukcję, to, jaki ma styl i w jakiej technologii jest wznoszony, jakie są średnie ceny materiałów i samej robocizny, a także jaki jest wydatek związany z kupnem działki. Ważne są również architektura budynku, wybrane materiały i instalacje, a także oczywiście – sposób wykończenia wnętrz i elewacji. Liczy się jeszcze metoda budowlana: gospodarcza czy zlecona jednej firmie. Pierwsza z reguły jest tańsza, wiele prac jest tu wykonywanych we własnym zakresie, są jednak takie, które najlepiej zlecić specjalistom, jak np. montaż instalacji.

Z pracownią za pan brat

Nie bez znaczenia jest też sam projekt domu: gotowy lub na indywidualne zamówienie. Oferta pracowni Słoneczne Domy jest na tyle bogata, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Są tam projekty domów zarówno na dużą, jak i wąską działkę, różniące się powierzchnią użytkową, jednak zawsze z funkcjonalnym rozkładem i rozwiązaniami, które przypadną do gustu przyszłym domownikom. Istotne są również architektoniczne detale. Tutaj zasada jest jasna – im jest ich więcej, tym koszty są wyższe.

Dach nad głową, ciepły kąt…

Ten pierwszy może również wpłynąć na cenę. Najlepiej więc wybierać projekty o nieskomplikowanej konstrukcji dachu i więźby. Dwuspadowy będzie tańszy od wielospadowego, a na przykład lukarny tylko podniosą koszty. Jeśli chodzi o ogrzewanie, warto wybrać rozwiązanie takie jak zintegrowane systemy grzewcze. Straty ciepła w budynku można znacznie ograniczyć dzięki wentylacji mechanicznej, która zapewnia również odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach i właściwą wentylację powietrza. Odmiennie od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Nie ma rady na układy

Na układ funkcjonalny coś zaradzić jednak można. Zwarta bryła to minimalna liczba pionów instalacyjno-wentylacyjnych, a tym samym kominów. Ma to oczywiście odzwierciedlanie w kosztach. Tak samo jak lokalizacja – im teren bardziej równy, tym mniej prac związanych z jego niwelacją. A prace ziemne to zazwyczaj spory wydatek. Na koniec warto wspomnieć o technologii. Drogie materiały udaje się zastępować tańszymi, ale o podobnych parametrach. Generalnie im prostsze rozwiązania, tym mniej kosztowne. Natomiast wszelkie okładziny, dekoracyjna faktura tynków czy wymyślna kolorystyka wychodzą drożej. Budowę domu stanowczo trzeba skrupulatnie zaplanować.